kwatery prywatne w Witowie pod Zakopanem Witów szlaki turystyczne w Tatrach
Strona główna Strona główna Oferta Oferta Witów Witów Szlaki Turystyczne Szlaki Turystyczne Mapa strony Mapa strony Kontakt Kontakt

Witów

 

Najbardziej urokliwa i coraz bardziej znana wieś u podnóża Tatr Zachodnich to niewątpliwie Witów. Turystyczna ranga miejscowości leżącej w górnym biegu potoku Czarny Dunajec stale rośnie, o czym świadczy ilość prywatnych kwater. Zresztą już za czasów króla Stefana Batorego Witów słynął jako droga w Tatry - do kopalń rudy

Droga do rud żelaza w Dolinie Kościeliskiej i tzw. Starej Robocie - biegła właśnie przez Witów. Nazwę swą, na początku XVII wieku, wziął ona od nazwiska wielkorządcy krakowskiego i nowotarskiego Stanisława Witowskiego. Na cześć króla Zygmunta III Wazy miał on być lokowany jako miasto - Zygmuntowo - lecz nigdy do :ego nie doszło. Katastralne granice Witowa objęły jednak część Tatr: Dolinę Chochołowską i Dolinę Lejową z otoczeniem. W XIX wieku Witów rozsławiły długotrwałe, 40-letnie procesy lasy leżące na jego terenie, tzw. dobra czarnodunajeckie z różnymi uzurpatorami tych dóbr.

 

Najkrwawszy epizod tych sporów to zbrodnia dokonana przez barona Kajetana Borowskiego na miejscowej ludności w maju 1831 r., gdy górale wbrew jego zakazowi - popędzili bydło na tatrzańskie polany. Dwóch Witowian padło wtedy od kul (co upamiętnia krzyż). Słudzy barona wystrzelali też bydło. Resztę buntowników wojsko biło potem do utraty przytomności. Proces o dobra ziemskie i lasy skończył się uznaniem praw górali. Ta forma własności przetrwała do dziś, w postaci Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie.

 

Miejscowi górale znajdowali pracę w hucie żelaza (prowadzonej jeszcze przez austriackiego zaborcę), przy wyrębie drewna, parali się rzemiosłem, wreszcie szukali chleba poza rodzinną ziemią: na Spiszu, Orawie, na Węgrzech, potem w Stanach Zjednoczonych. Wieś liczy teraz przeszło półtora tysiąca mieszkańców. Pięknym dziełem sztuki ciesielskiej jest witowski kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, budowany w latach 1910-1912, według projektu zakopiańskiego architekta Jana Tarczałowicza, z zezwoleniem i wsparciem pieniężnym samego cesarza Franciszka Józefa. Przecinką w gęstym lesie wiedzie natomiast droga do wysoko, na stromym zboczu zbudowanego osiedla Płazówka i XIX-wiecznej kaplicy św. Anny - drewnianej, misternie rzeźbionej świątyńki niezwykłej urody. Z miejsca, gdzie na Płazówce kończy się droga, Tatry wyglądają wręcz zjawiskowo.

© Kwatery prywatne u Staska

Prosimy odwiedzić Kwatery prywatne Witów